Ev Yapımı Tarifler Var Mıdır?

Ev Yapımı Tarifler Var Mıdır?

Sorusunu kime yöneltsek şüphesiz aklına ilk gelecek olan annelerimizin evde yaptıkları tarifler olacaktır. Kimi zaman bize öğretmesi talebinde bulunduğumuz kolay tarifler. Şimdi bunlara kısaca göz atalım.

1.Ev yapımı kek  

Aklımıza ilk gelen tarif kektir. Ama yıllar öncesinde fırın yani elektrik olmamasına rağmen büyükannelerimiz keki tencerede pişirmişler. Ateş, tencere ve kek malzemelerinin olması yeterlidir. Çok yaşlı bir kişiye eskilerde keki nasıl yapardınız diye bir soru yöneltsek vereceği cevap tencerede olacaktır. Hatta tencerenin içerisine sıcak su koyarak içinde başka bir kapla kek pişirilmesi de ev yapımı kekin olduğunun kanıtıdır.

2.Ev yapımı yemekler  

Ev yapımı tariflerin atası ev yemeğidir. Kent yaşamının henüz yaygınlaşmadığı o yıllarda topluca yapılan mantılar, baklavalar ve yöresel yemekler eskisi kadar popülerliğini devam ettiremese de varlığını sürdürmektedir. Kış için hazırlık yapılırken köy yaşamında toplanıp birlikte tarhana yapılır. Bu tarhananın tadını da hiçbir ambalaj ürününde bulamayız. Ev yapımı kurutulmuş dolmaların yapımı günümüzde de devam etmektedir. Ev yemeği kimsenin hayır diyemeyeceği lezzetlerdir. Yemek kitaplarındaki özel tarifler yaşlı insanlardan derlenmektedir.

3.Ev yapımı ekmek  

Ev yapımı tariflerin en önemlisi ekmektir. Ekmek tüm kültürlerde ve dünyada temel besin kaynağı olarak tüketilmektedir. Tatları ve şekilleri farklı olsa bile yapılışları aynıdır. Ekmek yıllardan beri un ile suyun karıştırılıp pişirilmesiyle elde edilmektedir. Ekmek yapımı ve tüketimi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Bu kadar geçmişte de makinaların ve teknolojinin imkânlarıyla tanışılmadığı için ekmeğin tarifi ev yapımıdır. Daha sonra hızla artan dünya nüfusu ile birlikte ekmek yapımı makinalara devredilmiştir. Bununla birlikte ev yapımı tarifinde bulunan doğal yapısı değiştirilmiştir.

4.Ev yapımı içecekler  

Ev yapımı içecekler olarak ayran ve meyve suyu çok eskilere dayanmaktadır. Özellikle hayvancılıkla geçinen köy halkı için ayran tarifi günümüzde de popülaritesini korumaktadır.Ev yapımı tarifler nesilden nesile aktarılarak kimi zaman eklemelerle günümüze kadar gelmiştir. Her güzel tarifin yapımı mutlaka evde denenerek bulunmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir