En Sevilen Türk Yemeklerinin Tarihi Geçmişleri

En Sevilen Türk Yemeklerinin Tarihi Geçmişleri
GEÇMİŞTEN GELEN TATLAR

 

Türk mutfağının dünyanın en iyi mutfağı olduğunu düşünmemiz için geleneksel yemeklerimize şöyle bir göz atmak yararlı olacaktır. Birbirinden değişik yemeklere sahip olduğumuz gibi bu yemeklerinde birbirinden değişik hikayelere sahip olduğunu hatırlatmak isterim. İster fantastik olsun ister realist çoğu geleneksel yemeğimizin bir hikayesi vardır. Geleneksel yemeklerimizin kısaca yemek tarifine ve nereden geldiklerine göz atalım.

1. Baklava

Un, yumurta ve ceviz ile yapılan baklava oldukça uğraştırıcı bir tatlıdır ama yerken o uğraşlarımıza değdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle Gaziantep Gaziantep baklavası çok meşhurdur. Belirsizde olsa kanılar baklavanın Orta Asya Türk kökeninden geldiğini gösterir. Antik çağda baklava şifa niyetine bir ilaç olarak yapılmıştır.

2.Hünkar Beğendi 

Patlıcan, dana eti ve bolca soğan ile yapılır. Hünkar Beğendi aslında çok hüzünlü bir hikayeye dayanır. Eugenie ve Sultan Abdulaziz’in hüzünlü ve buruk aşk hikayesi sonucu ortaya çıkmıştır. Eugenie’nin konstantiniyye gelişi üzerine bir davet hazırlanır ve Sultan Abdulaziz yemekleri bir türlü beğenmez. En sonunda beğendiği bir yemek bulununca da ismini Hünkar Beğendi koyarlar.

3.Aşure

Aşure pişirmek Osmanlı zamanından sonra önem kazanmıştır. Nuh peygamber zamanından geldiği bilinir. Nuh’un gemisinde yiyecekler tükenince geriye kalan tüm yiyecekleri bir kazana atıp kaynatmaya başlarlar. O zamanlarda çorba olarak yapılan yiyecek günümüzde aşure adını taşıyor.

4.Vezir Parmağı

Zamanın birinde padişah veziriyle beraber ava gidiyor. Kazara baş parmağı kesiliyor. Ertesi gün insan yiyen bir kabileyle karşılaşıyor ancak kabile üyeleri vücudunda kesik olan insanları yemediği için kurtuluyor. Bu bir rivayetten çok bir hikayeye dayanıyor.

5.Sütlü Nuriye

İsminin bir anlamı yoktur fakat ihtilal döneminde belediyeler askeriye tarafından yönetiliyor iken baklava fiyatlarına bir üst sınır getirmişler. Üreticilerde çareyi maliyeti düşürmekte bulmuşlar. Şerbet yerine süt, fıstık yerine fındık kullanarak böyle bir baklava türü oluşturmuşlar.

“En Sevilen Türk Yemeklerinin Tarihi Geçmişleri” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir