ELEKTRİK KULANIMINDA GÜVENLİK KURALLARI

ELEKTRİK KULANIMINDA GÜVENLİK KURALLARI
Gelişen teknoloji sayesinde eskiden uzun zaman alan ve zahmet gerektiren işler artık o kadar vakit kaybına yol açmadan ve yorulmadan iş meydana geliyor. Bütün bunların temeline bakıldığı zaman elektrik enerjisi karşımıza çıkmaktadır. Evimizde kullandığımız aletlerin neredeyse hepsi elektrikli aletlerdir. Elektrikli aletler zamandan, iş gücünden tasarruf edilmesini sağlarken aynı zamanda işin kaliteli olmasını sağlamaktadır.
Buzdolabından tutun da lambalara, lambalardan hesap makinesine kadar elektrikle çalışan ürünler etrafımızı kaplamış bulunmaktadır.
Bu kadar iç içe bulunduğumuz elektrik enerjisi aynı zamanda bazı tehlikeleri bünyesinde barındırmaktadır. En ufak bir dikkatsizlik hiç hoş olmayan sonuçları meydana getirebilmektedir. Bütün bunları düşünüldüğünde ve yararlarının bu denli fazla olduğu bilinen bir kolaylıktan vazgeçmek yerine onla uzlaşı sağlamak daha doğru bir davranış olacaktır.
İnsan vücudu elektrik enerjisini iletebilen bir özelliğe sahiptir. Bundan dolayı da elektrik konusunda çok dikkat etmeleri gerekmektedir. İnsanın karşılaştığı akımın derecesine göre göstereceği tepki farklı olacaktır. Örneğin, 5 mA hafif kramp meydana getirirken, 100 mA ölüme yol açacaktır. Bizim evde kullandığımız elektrik ise 220 volttur ve bu bir insanın ölmesine yol açacak değerin iki katından bile fazla bir değerdir. Bu korkunç gerçek göz önüne alındığı zaman elektrikli aletlerin kullanımında talimatlara uyulmasının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle elektrikli ev aletlerinin topraklamaları düzgün yapılmalı, güvenlik önlemleri alınmadan kontrol yapılmamalı ve en önemlisi hakkında hiçbir şey bilmediğin bir aleti ben tamir ederim diyerek yiğitliğe soyunulmamalıdır. İşin uzmanının yapması için yetkili servis aranmalı işi bir bilene bırakma davranışı kazanmaya çalışılmalıdır. Bu sayede başımıza gelebilecek her türlü kazalardan korunmuş oluruz.
Aletlerin güvenliğimizi tehlikeye atmaması için bakım onarım periyodik kontrolleri düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Ütüler prizde çalışır halde bırakılmamalıdır. Kabloların dışındaki korumaların sıyrıldığı elektrikli aletlerin kullanımına devam edilmesi sakıncalıdır. Kontrol kaleminin düzgün çalıştığından emin olduktan sonra kontroller yapılmalı ona göre aletler kullanılmalıdır. Unutulmamalıdır ki evimizde bize çok yararı olan bir durum dışında bir tehlike de bulunmakta. Bu nedenle temkini elden bırakmamak yapılacak en doğru harekettir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir